Pompeje

mesto zrodené z popola

A chybička se "vloudila"... Proste človek ľahko uverí tomu, čo počuje, že sa hovorí. Dnes už viem, že Pompejčania mali v čase svojho rozkvetu skrátka len smolu. Boli v nesprávny čas na nesprávnom mieste a najmä spravili chybu, že neutekali kade ľahšie, keď sa ešte dalo. Kým príroda nezačala so svojím dielom obnovy, nie skazy. Kto videl, aká je úrodná oblasť pod Vezuvom, koľko liečivých rastlín, ale aj pestrofarebných kvetín či ovocia tu rastie, neuverí báchorke o veľkej pomste. Ale uznávam, dráma vždy ľudí lákala. Preto taký príbeh... Napokon aj Pompejčania mali vo svojom meste dve divadlá. Predstavte si divadlá v štýle amfiteátru, lebo sme stále v antike. Keď sa Vezuv prebudil a pochoval Pompeje pod vrstvu popola, kameňov a bahna, písal sa rok 79 n. l. Vieme to presne, lebo Plínius mladší urobil o tom záznam, respektíve o tom napísal priateľovi. 

Pompeje - dielo skazy či zrodu?

Vždy som brala Pompeje len ako hromadné pohrebisko, nejaký zvláštny výkričník prírody, ktorým chcela povedať ľuďom: A dosť !  Že je to trest za ich márnomyselnosť.  Až kým som ich nenavštívila... 

Dnešné archeologisko je dôkazom, že neklamal. To, čo sa dialo, bolo vidieť na diaľku, ale nedalo sa tomu zabrániť. To, že bol scénar pre obyvateľov mesta taký katastrofický, bolo spôsobené tým, že nevedeli, čo sa na nich rúti. Nebrali to vážne, lebo dovtedy im "hora" nerobila problémy (o nejakej sopke a čo dokáže, nemali ani páru).  Veď zemetrasenie prežili. I keď je pravda, že im urobilo škrt cez rozpočet... Taký koniec by im ani vo sne nenapadol. Nemal ani prečo.

Mnohé budovy nepoznačila láva, ani zub času. 

Čo nájdete v Pompejách dnes?

Úprimne čakala som len ruiny. Veď sa mestom prehnala láva... Lenže práca archeológov bola znamenitá a klobúk dole za to, koľko dokázali odkryť, to musela byť riadna makačka... Pri pohľade na mesto som sa čudovala, aké bolo v skutočnosti obrovské. Čakala som z toho tak osminu. A už chápem, že tí, čo sa rozhodli utiecť, to nemali vôbec ľahké. Jednak pre mňa fakt labyrint, bez mapky by som sa stratila a jednak domy boli postavené dosť nahusto a cesty boli síce kamenné, ale miestami dosť kostrbaté. Ale musíte si uvedomiť, ktorý rok sa písal. A že ostatné veci, mali na svoju dobu dosť premáknuté. Okrem spomínaných divadiel mali aj vlastné kúpele (terme), hlavné námestia (forum), cintoríny (necroplolis), gladiátorske kasárne (caserma dei gladiatori), obchody... Dokonca tu mali aj svoj bordel, tzv. lupanare, do ktorého chodili aj cudzinci, čiže pri výbere polôh si dopomáhali obrázkami. Známy je aj dom tragéda (casa del Poeta Tragico). Pes na mozaike sa stal obľúbeným symbolom na suveníroch.

Čo ešte treba vedieť?

  • do archeologického náleziska sa platí vstupné okolo 13 eur
  • keby ste chceli cestovať na vlastnú päsť, nájdete ho v blízskosti mesta Neapol, ja osobne som ho navštívili vrámci výletu s Quality Travel (https://www.zkustotaky.cz/), lebo to bolo spojené aj s Rímom, Neapolom, Vezuvom a Capri (ja som šla na Ischiu)
  • Vezuv je stále činná sopka, napriek tomu v jej okolí stále žijú tisíce ľudí
  • Herculaneum je menej známe mesto, ale tiež ho postihol podobný osud ako Pompeje

Čo ešte nájdete v areáli:

Sledujte moju twenty8road
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky