Niš - merak nema cenu

malá krajina zázračných prekvapení

Niš neznamená, že ništ tak nie je a nie je to ani francúzske mesto na Azúrovom pobreží Nice. Tí, čo ho navštívili, to už dávno vedia. Ale pre tých, ktorých je toto srbské mesto s fascinujúcou pevnosťou Tvrdavou, blízkymi kúpeľmi Niška Banja, antickou Medianou, vežou s kostí Ćele Kula a mnohými ďalšími prekvapeniami stále veľkou neznámou, ale chcú to zmeniť, je venovaný tento článok.

Tvrdava

Niš ma vcucol do seba a ukryl do svojich hradieb. Niežeby som sa cítila ako kráľovná, viem, že som len okolný cestujúci (asi som chcela povedať náhodný okoloidúci :D), ale niekedy by som bola rada, aby aj odolný. No tam za hradbami Tvrdavy som sa cítila bezpečne a zároveň ako objaviteľ malej galaxie. Netušila som, že sa za múry môže schovať toľko kontrastných a pritom do seba zapadajúcich pamiatok. Amfiteáter, mešita, turecké kúpele či digitálne múzeum o histórii mesta. To všetko vo veľkom parku prepojenom cestičkami a s možnosťou vyjsť schodkami na hradby a kochať sa výhľadom na ľudských mravčekov, ktorý kolujú cez most sem a tam. Schádzajú sa tu milenci, ale večer aj bezdomovci, lebo časom to tu napáchlo ich puchom. Verím, že len dočasne. Niektorí si len musia označkovať územie. 

Ani neviem odkedy mám slabosť pre pevnosti, zrúcaniny a všetky tie kamenné historické budovy, asi som vždy chcela, aby mali mestá viditeľný koniec a začiatok, nielen ceduľku s názvom. Nedokázala by som žiť v stredoveku pre jeho obmedzenosti, ale štruktúra, akou boli vytvárané mestá, mi vyhovuje. Má to svoj poriadok. Pevnosť má zároveň výhodnú polohu pri rieke Nišave a históriu. Tá dnešná verzia je z tureckých čias, ale predtým tu stála aj rímska či byzantská. Každý národ dával pevnosti svoj šat, preto je zmesou kultúr. Kedysi tu dokonca stálo mesto s menom Naissus. V lete sa tu konajú rozličné akcie, čiže je zároveň bránou do sveta kultúry (najmä v amfiteátri). Keď už sme pri tých bránach, jej hlavná brána sa volá Belehradská a nájdete v jej podchode informačnú kanceláriu. Celkovo sú tu štyri brány a osem bášt. 

Mešita Bali-bey má v Niši svoje prvenstvo, pochádza už z 16. storočia. Nemám dojem, že sa používa vo svojom pôvodnom význame, je skôr svedectvom dejín a dôkazom osmanského pôsobenia, t.j. niečo ako poklad a dedičstvo národa. Možno aj vďaka nej je celý komplex Tvrdavy zákonom chránený. Mešita má krásne zdobené okná s hviezdičkami a dodáva miestu svojskú atmosféru. Niekde som čítala, že je tu umiestnená galéria, ale čo oči nevidia, tomu príliš neveria. Neďaleko nej sa zo starých antických čias dochovalo lapidárium, čo je v prípade Nišu zbierka 41 kamenných pamiatok z dôb antiky (stĺpov, sôch, náhrobných kameňov a pod.). Prvýkrát ho spomína rakúsky cestovateľ Felix Kanitz. Viac o pevnosti a jeho pamiatkach nájdete na: https://niskatvrdjava.com/  a tak ľahko sa jej nezbavíte, lebo Tvrdava je symbol mesta a teda je na všetkých magnetkách, štamprlíkoch, hrnčekoch a výrobkov od výmyslu sveta.

Niška Banja

Kúpeľná dedinka v bezprostrednej blízkosti Nišu má svoje čaro sama o sebe. Medzi stromami, umelo vytvorenými vodopádmi a kvetmi sa musí cítiť človek ako v bavlnke. Ale ak ste v noci nespali kvôli náročnej jazde, zišla by sa vám skôr ozdravná, znovuzrodzujúca kúra. Presne v to som dúfala, keď som sa sem za 80 RON vyviezla, ale má to háčik, pokiaľ chcete absolvovať hocijaký kúpeľný režim, treba byť vopred registrovaný. Išlo ma trafiť, keďže na ubytovaní bol neskorší chech-in a ani tu som si nemohla oddýchnuť, ale verím, že niekto z vás túto možnosť využije, lebo bude vďaka mojej skúsenosti vedieť, že rezervácia ruže prináša. Aj ja vám to prajem, lebo masáže, horúce minerálne pramene, zábaly... to je balzam pre telo a presne tak by mala chutiť pravá dovolenka. Vidieť a zažiť, a potom sa dať do relaxu a cítiť len ľahkosť bytia.

Tu máte link na cenník: https://www.sensenb.co.rs/cenovnik_spec_paketi.pdf  Telefon: 018 502 170

Email: reserve@sensenb.co.rs 

Centrum

Centrum mesta je jeden veľký bulvár plný obchodíkov, kaviarní a reštaurácií, ktorý sa vinie od rieky Nišavy až smerom  k bývalej remeselnej štvrti Kazandžijsko Sokače, pri ktorej sú aj dve kultové sochy "pijanov" so psom. Teda aspoň tak vyznievajú pre neznalca. V skutočnosti sa na runde stretli dvaja srbskí spisovatelia, Stevan Sremac a jeho kamarát Kalč, asi aby podebatovali o živote, jeho pravdách a knihách, ktoré môžu napísať. Takto ich stvárnil sochár Ivan Felker. Prečo je Sremac symbolom Nišu? Nuž prežil tu najproduktívnejšie obdobie svojho života, hoci pôvodne tu pôsobil ako učiteľ. Jeho kamarát sa stal jeho inšpiráciou a hlavným hrdinom v jeho diele Ivkova sláva. Tak sa nenechajte oklamať zdaním. 

Mediana a Archeologické múzeum

Keď sa chcete prehúpnuť storočiami do dôb dávno minulých, Mediana je na to, ako stvorená. Teda aspoň donedávna bola, lebo momentálne je pre ďalší archeologický výskum zavretá. Ale verím tomu, že sa raz sa zmeny dočkáme. V tej dobe vzdialené niekoľko storočí však zohrávala významnú úlohu, lebo bola predmestí spomínaného Naissusu. Zbohatlící v 4. storočí mierili práve sem, lebo centrum mesta začínalo byť zaľudnené. Čo by povedali na dnešný príval turistov, ťažko povedať, ale skrátka potrebovali vypadnúť z ruchu vtedajšieho "veľkomesta" a niekde pre vlastné potešenie si užívať pokoj. Medianu teda tvorili najmä staré vily. Našlo sa tu aj niekoľko mozaík, ale v podstate žiadna sláva, preto sa bude kopať ďalej. Každopádne mnohé poklady a artefakty z Mediany môžete nájsť aj v múzeu Arheološka sala, ktoré je v centre Nišu. Výber je pestrý od zbraní, mincí a klenotníckych skvostov až po sochy a je tu dokonca uložená aj hrobka. Ale nečakajte bohaté zbierky typu Mníchov, Káhira, Atény či Londýn. Mediana a archeologické múzeum i tak dokumentujú časť starovekej histórie na Balkáne, a preto majú význam pre každého, ktorý sa zaujíma o toto obdobie.

Ďalšie tipy:

Ćele Kula - veža z lebiek

Koncentračný tábor červeného kríža - pripomínajúci 2. svetovú vojnu

Memorial Park Bubanj - venovaný obetiam, ktoré tu zahynuli počas vojny násilnou smrťou

Ako do mesta?

Keď doletíte na neveľký aerodrom, áno, tak sa v Srbsku hovorí letisku, budete sa iste chcieť  dostať do mesta. Budete k tomu potrebovať len 60 RON, čo je necelé euro (nejak 50-60 centov), ktoré zaplatíte až v autobuse a aj samotný autobus s číslom 34. Zaberie to asi 20-30 minút vášho času a dobrá rada nad zlato, nevymieňajte si všetky peniaze na letisku, v meste majú obyčajne lepší kurz, ale na druhú stranu v nedeľu nie sú všetky zmenárne (menjačnice) otvorené. Finito, to je celé. Ak sa chcete zoznámiť aj s letiskom, tu je jeho stránka: https://nis-airport.com/en/  Pokiaľ naopak iba odlietate z letiska Konštantína Veľkého, zástavka v meste je pri autobusovej stanici, ku ktorej sa dostanete, ak obídete Tvrdavu, nech máte nejaké záchytné body.

Akoto, že ja a Niš?

Bola som v Niši dvakrát, raz som ním začínala svoju trasu smerom Kosovo a Macedónsko a raz som ho využila pri spiatočnej ceste z Korfu, Albánska a Čiernej Hory, čiže nikdy nebol hlavným cieľom, ale vždy som mu venovala pozornosť a v priebehu jedného roka badať zmeny (jeden rok amfiteáter v katastrofickom stave, stoličky na všetky strany rozhádzané, druhý rok nové stoličky, starostlivo pripravené na novú sezónu). Čiže inými slovami, ak nájdete v meste niečo, čo sa vám nepáči, neznamená to, že to nechajú tak a neriešia situáciu. Takže neodsudzujte nikdy mestá či už Niš či akékoľvek iné mesto pre momentálny stav, väčšinou je dočasný.

V roku 2017.
V roku 2017.
V roku 2018
V roku 2018

Čo potrebujete vedieť o Srbsku?

Srbčina je príbuzná slovenčine, takže sa dohovoríte, ale porozumejú vám aj po anglicky. Písmo majú duálne, v meste sa často vyskytuje latinka.

Tu máte zopár slovíčiek: zdravo - ahoj, hvala - ďakujem, molim - prosím, trg - námestie (často sa tu vyskytujú bulevary), grad - mesto, dobar dan - dobrý deň

Heslo Nišu: "Merak nema cenu" - čoho je význam, aj keď mám málo peňazí, pôjdem sa baviť, obyvatelia Nišu sú ochotní nechať aj posledné peniaze na nočný život, lebo zábava je pre nich dôležitejšia, uskromnia sa radšej na inom než by prišli o príležitosť stretnúť sa večer s priateľmi a popiť vínko či rakiji (obdoba nášho páleného, zväčša ovocná verzia, napr. dunjevača, jakubovača...). Skrátka nechcú byť osamelí a z toho aj vyplýva, že radi jedia spolu, tento spôsob stolovania je na Balkáne známy ako meze. Typickým jedlom, s ktorým sa tu stretnete, je pljeskavica (mäsová placka v žemli) či čevapi (čevapčiči v žemli).

Sledujte moju twenty8road
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky